Zaciskanie wtyczek RJ45 – poradnik

Jak zacisnąć wtyczkę wtyczkę RJ45? Jest to wbrew pozorom bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Obecnie najpopularniejszym rodzajem kabla stosowanym w sieciach komputerowych jest skrętka . W sklepach możemy spotkać gotowe kable do stworzenia naszej sieci, jednak nie zawsze uda nam się dopasować odpowiednią długość.

Gdy do połączenia mamy dwa komputery znajdujące się w jednym pomieszczeniu takie rozwiązanie powinno wystarczyć, jednak gdy tworzymy większą sieć prędzej czy później staniemy przed koniecznością własnoręcznego zaciśnięcia końcówek.

Co jest potrzebne do zaciśnięcia wtyczki RJ45?

Do tego celu używamy specjalnej zaciskarki, którą powinniśmy dostać w większości sklepów komputerowych. Koszt takiego urządzenia zaczyna się już od 20 – 25 zł. Gdy nie mamy zaciskarki, od biedy możemy użyć młotka, co też autor tego artykułu swego czasu z powodzeniem stosował, jednak nie jest to zalecane rozwiązanie 😉 Oprócz tego należy się zaopatrzyć w odpowiedni kabel oraz po jednej wtyczce rj45 na każde zakończenie kabla.

W tym miejscu należy się jeszcze zastanowić do czego będzie używany kabel który zaciskamy. Do połączenia komputer – switch (hub, router) używamy kabla „prostego”, natomiast do połączenia komputer – komputer potrzebny będzie nam kabel „skrosowany”. Gdy już wiemy co chcemy osiągnąć, oraz mamy wszystko czego potrzebujemy możemy przystąpić do zaciskania kabla we wtyczce.

Jak zacisnąć wtyczkę RJ45?

Najpierw należy pozbyć się kawałka zewnętrznej izolacji. Do prawidłowego ułożenia kabli we wtyczce potrzebujemy ok. 12 – 13 mm kabelków. Na początku lepiej jest zerwać trochę więcej izolacji i dopiero później po uporządkowaniu, przyciąć kabelki do odpowiedniej długości.

Na odsłoniętym kawałku rozkręcamy splot kabli i uporządkowujemy je w kolejności:

1 – Biały z pomarańczowym
2 – Pomarańczowy
3 – Biały z zielonym
4 – Niebieski
5 – Biały z niebieskim
6 – Zielony
7 – Biały z brązowym
8 – Brązowy

(standard EIA/TIA568B)

Kabelki wyrównujemy i przycinamy do odpowiedniej długości.

Ułożone kable
Ułożone kable

Tak przygotowane kable wsuwamy do wtyczki (pin nr 1 to pierwszy pin od lewej strony patrząc na wtyczkę od strony pinów).

Pozycje pinów
Pozycje pinów
Kable we wtyczce RJ45
Kable we wtyczce RJ45

Wtyczkę z kablem wkładamy do zaciskarki i mocno ściskamy.

Zaciskanie wtyczki RJ45
Zaciskanie wtyczki RJ45

Jeżeli przygotowujemy kabel do podłączenia urządzenia końcowego do switcha, huba lub routera, wtyczkę na drugim końcu zaciskamy w ten sam sposób. Natomiast jeżeli chcemy połączyć bezpośrednio dwa komputery kolejną wtyczkę zaciskamy wg kolejności: (gdyż potrzebujemy wtedy kabla „skrosowanego”)
1 – Biały z zielonym
2 – Zielony
3 – Biały z pomarańczowym
4 – Niebieski
5 – Biały z niebieskim
6 – Pomarańczowy
7 – Biały z brązowym
8 – Brązowy
(standard EIA/TIA568A)

Tak powinna wyglądać prawidłowo zaciśnięta wtyczka RJ45

Kabel zaciśnięty prawidłowo
Kabel zaciśnięty prawidłowo
Kabel zaciśnięty prawidłowo
Kabel zaciśnięty prawidłowo

Tak wygląda nieprawidłowo zaciśnięta wtyczka

Kabel zaciśnięty nieprawidłowo
Kabel zaciśnięty nieprawidłowo
Kabel zaciśnięty nieprawidłowo
Kabel zaciśnięty nieprawidłowo

Jak zacisnąć RJ45 bez zaciskarki?

W przypadku gdy nie posiadamy zaciskarki i nie chcemy jej kupować, istnieje możliwość zaciśnięcia wtyczki RJ45 w inny sposób. W tym celu, przygotować kable oraz wtyczkę w sposób przedstawiony powyżej, a następnie cienkim śrubokrętem, być może przy pomocy młotka, docisnąć po kolei każdy pin wtyczki, tak aby nie wystawał ponad plastikową część rozdzielającą poszczególne piny. Jeśli zrobimy to dokładnie kabel powinien działać tak samo dobrze, jak ten zaciśnięty przy pomocy dedykowanej zaciskarki.