Zaciskanie wtyczek RJ45 – poradnik

Jak zacisnąć wtyczkę wtyczkę RJ45? Jest to wbrew pozorom bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Obecnie najpopularniejszym rodzajem kabla stosowanym w sieciach komputerowych jest skrętka . W sklepach możemy spotkać gotowe kable do stworzenia naszej sieci, jednak nie zawsze uda nam się dopasować odpowiednią długość.

Gdy do połączenia mamy dwa komputery znajdujące się w jednym pomieszczeniu takie rozwiązanie powinno wystarczyć, jednak gdy tworzymy większą sieć prędzej czy później staniemy przed koniecznością własnoręcznego zaciśnięcia końcówek.

Co jest potrzebne do zaciśnięcia wtyczki RJ45?

Do tego celu używamy specjalnej zaciskarki, którą powinniśmy dostać w większości sklepów komputerowych. Koszt takiego urządzenia zaczyna się już od 20 – 25 zł. Gdy nie mamy zaciskarki, od biedy możemy użyć młotka, co też autor tego artykułu swego czasu z powodzeniem stosował, jednak nie jest to zalecane rozwiązanie 😉 Oprócz tego należy się zaopatrzyć w odpowiedni kabel oraz po jednej wtyczce rj45 na każde zakończenie kabla.

W tym miejscu należy się jeszcze zastanowić do czego będzie używany kabel który zaciskamy. Do połączenia komputer – switch (hub, router) używamy kabla „prostego”, natomiast do połączenia komputer – komputer potrzebny będzie nam kabel „skrosowany”. Gdy już wiemy co chcemy osiągnąć, oraz mamy wszystko czego potrzebujemy możemy przystąpić do zaciskania kabla we wtyczce.

Jak zacisnąć wtyczkę RJ45?

Najpierw należy pozbyć się kawałka zewnętrznej izolacji. Do prawidłowego ułożenia kabli we wtyczce potrzebujemy ok. 12 – 13 mm kabelków. Na początku lepiej jest zerwać trochę więcej izolacji i dopiero później po uporządkowaniu, przyciąć kabelki do odpowiedniej długości.

Na odsłoniętym kawałku rozkręcamy splot kabli i uporządkowujemy je w kolejności:

1 – Biały z pomarańczowym
2 – Pomarańczowy
3 – Biały z zielonym
4 – Niebieski
5 – Biały z niebieskim
6 – Zielony
7 – Biały z brązowym
8 – Brązowy

(standard EIA/TIA568B)

Kabelki wyrównujemy i przycinamy do odpowiedniej długości.

Ułożone kable

Ułożone kable

Tak przygotowane kable wsuwamy do wtyczki (pin nr 1 to pierwszy pin od lewej strony patrząc na wtyczkę od strony pinów).

Pozycje pinów

Pozycje pinów

Kable we wtyczce RJ45

Kable we wtyczce RJ45

Wtyczkę z kablem wkładamy do zaciskarki i mocno ściskamy.

Zaciskanie wtyczki RJ45

Zaciskanie wtyczki RJ45

Jeżeli przygotowujemy kabel do podłączenia urządzenia końcowego do switcha, huba lub routera, wtyczkę na drugim końcu zaciskamy w ten sam sposób. Natomiast jeżeli chcemy połączyć bezpośrednio dwa komputery kolejną wtyczkę zaciskamy wg kolejności: (gdyż potrzebujemy wtedy kabla „skrosowanego”)
1 – Biały z zielonym
2 – Zielony
3 – Biały z pomarańczowym
4 – Niebieski
5 – Biały z niebieskim
6 – Pomarańczowy
7 – Biały z brązowym
8 – Brązowy
(standard EIA/TIA568A)

Tak powinna wyglądać prawidłowo zaciśnięta wtyczka RJ45

Kabel zaciśnięty prawidłowo

Kabel zaciśnięty prawidłowo

Kabel zaciśnięty prawidłowo

Kabel zaciśnięty prawidłowo

Tak wygląda nieprawidłowo zaciśnięta wtyczka

Kabel zaciśnięty nieprawidłowo

Kabel zaciśnięty nieprawidłowo

Kabel zaciśnięty nieprawidłowo

Kabel zaciśnięty nieprawidłowo

 

Jak zacisnąć RJ45 bez zaciskarki?

W przypadku gdy nie posiadamy zaciskarki i nie chcemy jej kupować, istnieje możliwość zaciśnięcia wtyczki RJ45 w inny sposób. W tym celu, przygotować kable oraz wtyczkę w sposób przedstawiony powyżej, a następnie cienkim śrubokrętem, być może przy pomocy młotka, docisnąć po kolei każdy pin wtyczki, tak aby nie wystawał ponad plastikową część rozdzielającą poszczególne piny. Jeśli zrobimy to dokładnie kabel powinien działać tak samo dobrze, jak ten zaciśnięty przy pomocy dedykowanej zaciskarki.

24 myśli nt. „Zaciskanie wtyczek RJ45 – poradnik

 1. Jacek

  Jak ja zrobię kabel ( zacisnę wtyczki )to mój tester ZAWSZE pokazuje zwarcie na pinach 6-7 ale internet działa na takim kablu. Przewody są w odpowiedniej kolejności, kabel raczej dobry ( Belden kat.5e )

  Co robię nie tak?

  Odpowiedz
 2. Sliwak

  Można uzupełnić o włożenie osłony-odgiętki wewnętrznej lub zewnętrznej, i dodać uwagę o istnieniu wtyków na skrętki drutowe oraz uniwersalnych oraz to aby patchcordy starać się robić z linki, a drutu używać raczej tylko na połęczenia stałe do gniazdek w ścianie itp. Robienie patchcordów z przewodów drutowych przy pomocy „taniej” zaciskarki, to prawie loteria.

  Odpowiedz
 3. db

  jacek – nie wszsytkie piny musza dzaiłać – ale to chyba chdziło o 3 i 7 więc i tak musisz sie bardziej postarac:D

  Odpowiedz
 4. Elhatron

  Jak pierwszy raz robiłem taki kabel to przy ściskaniu zamiast ścisnąć ten taki prostokącik to ja ścisnąłem tam trochę dalej łamiąc środek wtyczki i niszcząc cały kabel 😀

  Odpowiedz
 5. wlodek20000

  Wspaniały przepis na wykonanie trudnej dla nowicjusza czynnści.Szukałem długo po internecie i nie natrafiłem na tak wspaniałą instrukcję.Jestem samoukiem koputerowym i wiele już portafię zrobić samodzielnie ale tę czynnośc byłem zmuszony wykonać a pojęcia o tym nie miałem.Na forach dyskusyjnych ludzie piszą nie tylko slangiem ale i lekceważąco.Wielokrotnie wprowadzają w błąd celowo widząc ,że ktoś ma prawdziwy problem z czynnością w ich pojęciu prostą.Kabel Enthernet łączacy dwa dekodery telewizorów ,przechodzący przez dwie ściany został uszkodzony w czasie remontu.Aby nie kłaśc drugiego kabla musiałem odnależć przerwę na kablu ,odciąc w tym miejscu i założyć końcówkę.Kupiłem końcówki zaciskacz i czujnik na allegro.Nie mogłem zacisnąć drucików bo je czyściłem z izolacji.Dopiero ta lekcja mnie oświeciła.Serdecznie dziękuje za koleżeńskie podejście do tych co to jeszcze o wielu sprawach pojęcia nie mają ,ale bardzo chcą się nauczyć.

  Odpowiedz
 6. MarekS

  Ciężko było znaleźć ten artykuł w google, stronka ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. SEO w 2015 stało się bardzo trudne, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

  Odpowiedz
 7. Kris

  W jakiej kolejnosci zakuc kabel 4 żyłowy? U żyłem gniazdka telofonicznego jako rozdzielacza i nie wiem jak zakuć 123i5 ?

  Odpowiedz
  1. ckm

   jeśli już to pin: 1, 2, 3, 6 !
   ale standard nie przewiduje używania kabla 4 żyłowego, przy kilkunastu metrach może nie będzie transmisji.

   Odpowiedz
 8. Tadeusz

  Mam pytanie i prosiłbym o możliwie szybką odpowiedź.
  Co jeśli na kablu na którym już z jednej strony mam założoną wtyczkę jest inna kolejność na pinach? Dokładniej zamienione są niebieski z biało-niebieskim oraz brązowy z białobrązowym. Czy układać tak samo jak na założonej wtyczce czy zgodnie z podanym schematem?

  Odpowiedz
 9. MaxMaksimow

  Bardzo przydatny poradnik. Wszystko przejrzyste i dobrze opisane. Wszedzie szukałem jak zarobic wtyczki a tu mamy oba sposoby lasnie opisane. I zwykly i krosowany. Bardzo polecam. Polecam tez uzycie zagniatarki. Bo uzycie srubokreta w moim przypadku skonczylo sie dziura w biurku a piny z wtyczki wygladaja jak zeby menela ale zadzialalo za pierwszym razem.

  Odpowiedz
 10. Jarosław

  Najprostszy sposób na taką wtyczkę to wykorzystanie jakiegoś starego przewodu z takimi wtyczkami. Po wielu przebojach z próbami samodzielnego zaciskania , gdy internet pojawiał się i znikał w zależności w którą stronę ruszyło się wtyczką ,lub gdy karta sieciowa bezustannie szukała adresu IP.
  Gdy już miałem dość , wziąłem jakiś stary ale orginalny przewód z wtyczkami Rj , PRZECIĄŁEM go na pól i jedną polówkę po prostu dolutowałem do kabla głównego zgodnie z kolorami. Wszystkie problemy z którymi borykałem się miesiącami znikły natychmiast. Polecam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *